Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!                                                                                                                                                               Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!

Sfinks i alergia.

 

Nie jest prawdą, że sfinks to idealny kot dla alergika.

Potocznie panująca opinia, że jest to rasa niealergizująca jest błędna.

Jednak w przypadku sfinksów (kotów bezwłosych) walka z wywołującym stan chorobowy czynnikiem- alergenem jest łatwiejsza i skuteczniejsza niż w przypadku kotów owłosionych.

Sfinks jak kot każdej innej rasy posiada alergen z uroglobuliną Fel d 1 zwany  antygenem głównym kota.

Fel d 1 występuje w ślinie kota – niskie stężenie, w łoju wydzielanym przez skórę – wysokie stężenie, w moczu  i osoczu nie występuje. Śladowe ilości alergenu Fel d 1 znaleziono w mózgu, gałkach ocznych, tarczycy, jajnikach i jelitach.

Kot wylizując sierść nanosi na nią alergen znajdujący się w ślinie. Najwyższe stężenie alergenu występuje w mieszkach włosowych przy nasadzie włosa. Łuszczący się naskórek, unoszący się wraz z wypadłymi martwymi włosami najbardziej alergizuje.

Sfinks nie posiada włosów, więc jeden czynnik szerzenia alergenu jest wyeliminowany.

Skóra kota bezwłosego wydziela większą ilość łoju a tym samym posiada więcej alergenu. Jednak większa ilość łoju natłuszcza skórę, czyni ja elastyczną i w znacznym stopniu zapobiega łuszczeniu naskórka. Naskórek nie łuszczy się tak obficie i nie unosi w powietrzu tak jak w przypadku kota z sierścią.

Cotygodniowa kąpiel kota obniża poziom Fel d 1 o 90%. Niski stan alergenu po kąpieli utrzymuje się około tygodnia.

Standardowo kot z włosem kąpany „na mokro" jest 1-2 razy w roku lub wcale, stąd ma wysokie stężenie alergenu Fel d 1 na podszerstku, co prowadzi do silnych reakcji uczuleniowych u alergików.

 

CIEKAWOSTKA: Niekastrowane samce kotów mają więcej gruczołów łojowych są bardziej alergizujące niż samice.

Dowiedziono, że kastracja powoduje istotne zmniejszenie ilości wydzieliny łojowej jak i Fel d1 na skórze kota.

Większość osób z alergią uczulona jest na alergen Fel d 1, takie osoby przed zakupem nagiego kota powinny najpierw poprzebywać w domu gdzie mieszkają sfinksy i samodzielnie przekonać się, w jakim stopniu reagują na kontakt z naguskiem.

 


© Naked Moon 2008 - rozpowszechnianie lub inne wykorzystywanie bez zgody autora zabronione.projekt i oprogramowanie Netteria.NET