Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!                                                                                                                                                               Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!

SFINKS W NOWYM DOMU

 

Kiedy wprowadzasz sfinksa do swojego domu najlepiej zrób to w piątek, lub jeśli to możliwe weź kilka dni wolnego ,by móc spędzić z nim jak najwięcej czasu. To znacznie ułatwi i przyspieszy nawiązanie pierwszej nici przyjaźni.

 

Zmiana domu ,pierwsza rozłąka z matką i rodzeństwem ,transport to dla kociaka duże przeżycie i stres.

Zdrowy ,ciekawski i komunikatywny sfinks zniesie takie zmiany o wiele lepiej jeśli ze spokojem i cierpliwością poświęcisz mu swój czas i uwagę.

 

Kota należy przynieść do domu w odpowiednio przystosowanym transporterze. Transporter postaw na podłodze w pokoju i otwórz drzwiczki (nigdy nie wyciągaj kota na siłę).

Zdrowy i ciekawski kociak zapewne po chwili sam zacznie z niego wychodzić.

Daj kociakowi możliwość obwąchiwania i oglądania całego pomieszczenia. Spokojnymi ruchami i gestami prowokuj sytuację aby sam podchodził do ciebie –wtedy zawsze delikatnie go pogłaszcz i dalej pozwalaj mu zwiedzać . Jeśli sam nie trafi do przygotowanej kuwety ,zanieś go tam kilka razy .

Nowy przybysz powinien być na początku odizolowany od innych zwierząt domowych. Dopiero kiedy spokojnie oswoi się z całym pomieszczeniem możesz go poznać z pozostałymi domownikami.

 

DRUGI KOT (inne koty)

Koty mają silnie rozwinięty instynkt terytorialny dlatego początkowo nie będą zachwycone swoją obecnością ,mogą nawet warczeć na siebie i prychać. Jest to normalna reakcja .

Pozwól zwierzętom aby same między sobą ustaliły wzajemne relacje i granice terytorialne.

Interweniuj dopiero wtedy gdy koty atakują się na wzajem ,ale nie przez karcenie a jedynie przez rozdzielenie zwierząt lub odwrócenie ich uwagi.

Aby przyspieszyć wzajemną akceptację możesz próbować zachęcić oba koty do wspólnej zabawy. Innym sposobem jest karmienie zwierząt w tym samym pomieszczeniu w coraz bliższej od siebie odległości.

Z czasem koty powinny nauczyć się żyć razem lub obok siebie w zgodzie.

 

INNI DOMOWNICY

Kociaki z mojej hodowli są przyzwyczajone do obecności psów i małych dzieci . Spotkanie z nimi nie powinno być problemem. Jednak zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i mieć wszystkich podopiecznych „na oku”.

 

UWAGA! Od początku dobrze przemyśl na jakie przywileje pozwolisz swojemu golasowi (tj. spanie w łóżku, chodzenie po stole itp.). Późniejsza, nagła zmiana twojej decyzji będzie odebrana przez kota jako kara i może być przyczyną nie porządanych jego zachowań np. znaczenie , drapanie .Bądź konsekwentny od pierwszych chwil pobytu kociaka w twoim domu.

 

 

 


© Naked Moon 2008 - rozpowszechnianie lub inne wykorzystywanie bez zgody autora zabronione.projekt i oprogramowanie Netteria.NET