Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!                                                                                                                                                               Witamy na naszej stronie! 2015 czerwiec - MAMY KOCIĘTA !!!

Zabiegi pielęgnacyjne u kotów rasy SPHYNX CANADIAN

 

KĄPIEL - Skóra sfinksa posiada gruczoły łojowe produkujące substancję nawilżającą skórę - sebum.

Częstotliwość kąpieli zależy od czystości osobistej kota. Niektóre kąpiemy raz w tygodniu, niektóre raz na 2-3 tygodnie. Do kąpieli bardzo dobrze sprawdzają się szampony dla niemowląt ( polecam szampon Bambino z witaminą B3 ,który nie uczula i nie szczypie w oczy kota) . Sfinksy, które od najmłodszego wieku przyzwyczajone są do wody, lubią kąpiele i nie boją się wody.

Sfinksy jasno umaszczone np białe wymagają częstszych kąpieli (względy estetyczne ). Na ich jasnym ciele gromadzące się sebum jest szybciej  i bardziej widoczne niż u kotów ciemno umaszczonych.

 

 JAK WYKĄPAĆ KOTA sfinksa  ( SPHYNX CANADIAN)

To jedno z częściej zadawanych mi pytań. 

Na dnie czystej wanny kładziemy ręcznik który będzie chronił kota przed poślizgnięciem . Do wanny napuszczamy ciepłej wody o tem 32-36 stopni C-termometr do wody dla niemowląt mocno ułatwia sprawę.

Wodę nalewamy na wysokość około 20-30cm i zakręcamy kran. W trakcie kąpieli, jeśli kot nie jest przyzwyczajony ,nie dopuszczamy nowej wody bo szum może wystraszyć kota.

Następnie kotu wkładamy kawałki waty do uszu -będą one chroniły kanał słuchowy kota przed zalaniem. Kota delikatnie stawiamy na zamoczonym ręczniku. Mycie kota rozpoczynamy od głowy ,najpierw okolica oczu ,pyska ,potem tłów ,kończyny,ogon na końcu myjemy kotu krocze i okolicę odbytu. W tym momencie myjkę już odkładamy . Jeśli konieczne są poprawki musimy wziąć nową myjkę!

Umytego kota sfinksa wycieramy do sucha miękkim ręcznikiem. Uważamy aby kot się nie wychłodził. Po kąpieli kot powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu w którym nie ma przeciągów.

 

 

TOALETA USZU - Jeśli zgromadzi się nadmiar wydzieliny (ciemnobrązowa bezzapachowa), usuwamy ją z małżowiny usznej przy pomocy wilgotnego wacika. Niektórzy zalecają nasączenie wacika obojętnym tłuszczem np. olej parafinowy lub witamina A w kroplach.

Ja polecam płyn Otosol- skuteczny , nie wywołuje podrażnień.

Zbyt częste ,nadgorliwe czyszczenie może prowadzić do podrażnienia i stanu zapalnego ucha.

 

KREM Z FILTREM

Jeśli zdecydujemy się na wychodzenie z kotem na dwór musimy zabezpieczyć go przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi.

Przed wyjściem na słońce smarujemy skórę kota kremem z filtrem (zwłaszcza miejsca niepigmentowane narażone są najbardziej  na poparzenie słoneczne). Do tego celu dobrze sprawdzają się kremy z filtrem dla dzieci.

Przed wyjściem na mróz ubieramy kota w ubranko i zapewniamy odpowiednio ciepły transporter (najlepiej pod własną kurtką).

 

PAZURY - Obcinamy średnio co 2-3 tygodnie. Sfinksy są bardzo grzeczne, właściciel bez problemu może sam obcinać swojemu pupilowi pazury.

 

MYCIE ZĘBÓW

Sfinksa ,tak samo jak kota innej rasy ,można od najmłodszego wieku przyzwyczaić do mycia zębów. Do tego celu są specjalne szczoteczki dla kotów oraz weterynaryjne pasty do zębów ,które  nie wymagające pułkania . Szczególnie dobrze sprawdzają się pasty o smaku mięsnym.

Mycie zębów kotu wymaga trochę czasu , systematyczności i cierpliwości od właściciela. Trud ten nagrodzony jest zdrowym uzębieniem kota-kamień nazębny odkłada się znacznie wolniej , przez to nie dochodzi do zapalenia przyzębia i powstawania przykrego zapachu z jamy ustnej zwierzęcia.

 


© Naked Moon 2008 - rozpowszechnianie lub inne wykorzystywanie bez zgody autora zabronione.projekt i oprogramowanie Netteria.NET